Üst Düzey Yönetici Belgesi
Siyaset Bilimi Siyaset Bilimi Hakkında Herşey!İncele

Başkanlık Sistemi İle Yönetilen Ülkeler

Başkanlık sistemi katı kuvvetler ayrılığının uygulandığı yasama yürütme ve yargı güçlerinin birbirinden katı bir şekilde ayrıldığı bir sistemdir. 16 Nisan 2017’den sonra Türkiye Cumhuriyeti başkanlık sistemi ile yönetilen bir ülke halini almıştır.  Dünyada başkanlık sistemi ile yönetilen birçok ülke bulunmaktadır. Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler Dünyanın farklı noktalarında kendilerine Has kimi özellikler ile mevcuttur.  Başkanlık sisteminin özelliği yürütmenin başında bir Başkan olması ve güvensizlik oyu ile mevcut hükümetin düşürülerek bir Erken seçim yapılamamasına sağlamak ve bu sayede de ülkede siyasi istikrarı sağlamaktır. Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkelerde istikrar beklenirken bu her zaman mümkün olmayabilir.

Başkanlık sistemini uygulayan ülkeler

Kısaca başkanlık sistemi nedir?

Kısaca başkanlık sistemi nedir sorusunun cevabı verilecek olursa, başkanlık sistemi yerine başkanlık rejimi başkanlık demokrasisi başkanlık hükümeti veya ismini direkt olarak başkandan alan prezidansiyalizm adı da verilir.  Başkanlık sisteminin en yaygın ve bilinen örneği Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan sistemdir. Başkanlık sisteminde yürütme organında tek bir kişi mevcuttur herhangi bir Bakanlar Kurulu yoktur.  Başkan halk tarafından direkt olarak seçilir ve bu da demokrasi olmadığı yönündeki tartışmaları tamamıyla ortadan kaldırır.  Öte yandan Başkan yasamanın herhangi bir güven oyunu almak zorunda değildir. Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasında birçok fark bulunmaktadır.  Aynı şekilde Başkanlık sisteminin de aynı parlamenter sistem gibi artı ve eksi yanları da bulunmaktadır. Kısaca başkanlık sistemi nedir sorusunun cevabı budur.

Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler hangileridir?

Özellikle siyasal sistemler hakkında araştırma yapanlar Başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler hangileridir sorusuna cevap aramaktadırlar. Bunlar:

Afganistan, Angola, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Benin, Bolivya, Brezilya, Burundi, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, El Salvador, Endonezya, Filipinler, Fildişi Sahili, Gambiya, Gana Gine, Bissau, Guatemala, Güney Kore, Honduras, İran, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kolombiya, Kosta Rika, Liberya, Malawi, Meksika, Nikaragua, Nijerya, Panama, Paraguay, Peru, Seyşeller Sierra Leone, Sudan, Tanzanya, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Uruguay, Venezuela, Zambia ve Zimbabwe ülkeleri başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler hangileridir sorusunun cevabıdır.